Az ENSZ új megállapodása a jövőért: A multilateralizmus újjáélesztése
Az Egyesült Nemzetek Közgyűlése elfogadta a „Paktum a Jövőért” című megállapodást, amelyet António Guterres ENSZ-főtitkár „mérföldkőnek” nevezett, és úgy jellemezte, mint egy jelentős lépést a hatékonyabb, befogadóbb és hálózatosabb multilateralizmus felé. A megállapodás, amely egy fenntartható és felelős digitális jövőre vonatkozó mellékletet is tartalmaz, vasárnap került elfogadásra szavazás nélkül, a kétnapos „Future Summit” kezdetén.
A „Pact for the Future” (Jövő Paktuma) kiemelkedő fontosságú a fenntarthatóság szempontjából, mivel átfogó cselekvési tervet kínál a globális kihívások kezelésére, beleértve a környezeti fenyegetéseket, a technológiai változásokat és a nemzetközi konfliktusokat. A dokumentum célja a multilateralizmus megerősítése, a fenntartható fejlődési célok (SDG-k) gyorsítása, valamint a Párizsi Megállapodás következetesebb végrehajtása, amelyek alapvető fontosságúak a klímaváltozás elleni küzdelemben.
Az elfogadott paktum egyik kulcspontja, hogy előtérbe helyezi a fenntarthatóság három fő pillérét: környezeti, gazdasági és társadalmi dimenzióját. Ez egy hosszú távú megközelítést szorgalmaz, amely biztosítja, hogy a jövő generációi számára élhető bolygót hagyjunk hátra. A fenntarthatóságot nemcsak az ökológiai egyensúly megőrzésében, hanem az igazságos gazdasági növekedés és társadalmi igazságosság biztosításában is előtérbe helyezi.
A paktum emellett nagy hangsúlyt fektet a technológiai fejlődésre és az igazságos digitális átállásra is. Az egyik legfontosabb új elem a „Globális Digitális Megállapodás”, amely biztosítja, hogy a technológiai újítások, mint például a mesterséges intelligencia, hozzájáruljanak a fenntartható fejlődéshez, és ne növeljék tovább a meglévő digitális szakadékokat.
Egy másik lényeges aspektus a jövő generációinak védelme, amelyet a „Jövő Generációk Nyilatkozata” hivatott biztosítani. Ez a dokumentum az intergenerációs igazságosságot hangsúlyozza, és arra ösztönzi az országokat, hogy a fenntarthatósági célokat beépítsék a hosszú távú döntéshozatalba.
Összességében a „Pact for the Future” jelentősége abban rejlik, hogy globális szinten egységesíti az erőfeszítéseket a fenntartható, igazságos és békés jövő érdekében, mindezt úgy, hogy a legfontosabb érdekelt feleket – kormányokat, civil szervezeteket és a magánszektort – is bevonja a folyamatokba.
A dokumentum elfogadását kilenc hónapos tárgyalási folyamat előzte meg. „Azért vagyunk itt, hogy megmentsük a multilateralizmust a szakadéktól” – mondta Guterres a csúcstalálkozón. Az ENSZ Közgyűlésének éves magas szintű hete előtt, amely kedden kezdődik, számos állam- és kormányfő gyűlt össze a megállapodás elfogadása alkalmából.
A világ vezetői elkötelezték magukat amellett, hogy megerősítik a multilaterális rendszert, hogy „lépést tartson a változó világgal” valamint, hogy „megvédjék a jelenlegi és jövő generációk szükségleteit és érdekeit” a „folyamatos válságokkal” szemben. A paktum dokumentuma szerint „hiszünk abban, hogy van út egy fényesebb jövő felé az egész emberiség számára”.
Az ENSZ-főtitkár régóta szorgalmazta a megállapodást, amely olyan témákat ölel fel, mint a béke és biztonság, a globális kormányzás, a fenntartható fejlődés, az éghajlatváltozás, a digitális együttműködés, az emberi jogok, a nemek közötti egyenlőség, a fiatalok és a jövő generációi. A megállapodás mintegy 56 átfogó lépést határoz meg, amelyeket az országok elköteleztek maguknak megvalósítani.
Az elfogadás előtt azonban rövid szünetet okozott, amikor Szergej Versinyin, Oroszország külügyminiszter-helyettese módosító javaslatot terjesztett elő, amely hangsúlyozta az „államok belügyeibe való be nem avatkozás elvét”. Oroszország kifogásait Belarusz, Észak-Korea, Irán, Nicaragua és Szíria támogatta, de a javaslatot a tagállamok többsége elutasította.
„Kissé frusztráló volt, hogy Oroszország ismét megpróbálta megakasztani az egész folyamatot” – mondta Olaf Scholz német kancellár, a szöveg egyik társszponzora. Annak ellenére, hogy voltak kritikák a megállapodással kapcsolatban, ez „lehetőség arra, hogy megerősítsük kollektív elkötelezettségünket a multilateralizmus iránt, még a jelenlegi geopolitikai kihívások közepette is” – nyilatkozta egy diplomata az AFP hírügynökségnek, kiemelve a bizalom újjáépítésének szükségességét a Globális Dél és Észak között.
„Ez a paktum reményt és inspirációt ad egy jobb jövőért” – mondta Julius Maada Bio, Sierra Leone elnöke, aki az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjaként a Globális Dél lelkes támogatója.
A fejlődő országok különösen hangsúlyosan követelték a nemzetközi pénzügyi intézmények reformjára vonatkozó konkrét elkötelezettségeket, hogy könnyebb hozzáférést biztosítsanak a kedvezményes finanszírozáshoz, különösen az éghajlatváltozás hatásainak figyelembevételével.
„Ez a [jelenlegi] kormányzási megközelítés megerősíti azt a gondolatot, hogy elfogadható első- és másodosztályú állampolgárokat megkülönböztetni” – mondta Mia Mottley, Barbados miniszterelnöke.
A paktum és annak mellékletei – egy Globális Digitális Egyezmény és egy Nyilatkozat a Jövő Generációiról – nem kötelező érvényűek. Ez aggodalmakat vet fel a megvalósíthatósággal kapcsolatban, különösen, mivel egyes alapelveket, például a polgári lakosság védelmét a konfliktusokban, naponta megsértik.
(UN NEWS, UNESCO)