A Guardian “Change by Degrees” rovata összeállított egy hónapokra lebontott listát, mellyel csökkentheted a környezeti lábnyomod 2025-ben. Ebből kiindulva íme öt lépés, mellyel csökkentheted környezeti lábnyomod. 

Gondold át az étkezésed

Kezdd azzal az évet, hogy végiggondolod az étkezésed, mely nem csak az egészséged szmpontjából hasznos, de a klímaváltozás (és állatvédelem) tekintetében is. Nem véletlen, hogy számos európai ország módosította a nemzeti táplálkozási irányelveit az idei évben, melyben az egészségügyi szempontok mellett az ökológiai fenntarthatósági szempontok is megjelennek. A hús és állati eredetű termékek csökkentése létfontosságú a klímaváltozás mérsékléséhez, mivel az állattenyésztés a globális üvegházhatású gázkibocsátás 15%-át okozza. A helyi, szezonális élelmiszerek fogyasztása támogatja a kistermelőket, és csökkenti az importált termékek szén-dioxid-kibocsátását. Vásárolj okosan, hogy elkerüld az élelmiszer-hulladék termelést. 

Tegyél a fák és a talaj egészségéért 

Az egészséges talaj és a virágzó fák hatékony szövetségesek a szén-dioxid megkötésében. A helyi ökoszisztémák megkötik a szén-dioxidot, támogatják a biológiai sokféleséget, és védelmet nyújtanak az olyan súlyos időjárási eseményekkel szemben, mint az árvizek. Legyél te is tagja egy közösségi kertnek, ültess őshonos fát, bokrokat és növényeket a kertben (ez azért különösen fontos, mert Magyarországon egyre súlyosabb problémát jelent az invazív fajok elterjedése erdeinkben), csatlakozz valamely folyó vagy egyéb vizes élőhely tisztítási kampányához. 

Válassz környezetbarát utazási formát a repülés vagy a sétahajózás helyett

A közlekedés az energiából származó globális szén-dioxid kibocsátás mintegy negyedét teszi ki. A légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás egyik leggyorsabban növekvő ága. Statisztikák szerint a légiközlekedési ágazat szénlábnyoma a globális szén-dioxid-szennyezés mintegy 2,5%-át teszi ki, ez azonban megtévesztő adat, mivel nem veszi figyelembe a légi közlekedés során kibocsátott további üvegházhatású gázokat. A sétahajós utazások környezeti lábnyoma még nagyobb, ezek szén-dioxid-kibocsátása nagyjából kétszerese az ezzel egyenértékű repülőjáratok és egy szállodai tartózkodás szén-dioxid-kibocsátásának.Nyaralási helyszínként válassz közelebbi helyszínt, mely autóval vagy vonattal is elérhető. A vonat különösen alacsony szén-dioxid-kibocsátású utazási mód. Ha autó helyett vonattal utazol, a közepes hosszúságú utakra körülbelül 80%-kal csökkentheted a kibocsátást. 

Ne használj egyszer használatos tárgyakat

Az egyszer haszálatos műanyagok és eldobható eszközök egyre nagyobb problémát jelentenek. A világ 2021-ben 139 millió tonna egyszer használatos műanyaghulladékot termelt, ami 6 millió tonnával több, mint 2019-ben, a műanyagok globális előállítása évente 1,8 milliárd tonna üvegházhatású gázkibocsátásért felelős. Kezdd az életmódod változtatását kicsiben: legyen nálad a saját evőeszközkészleted, használj kulacsot, használj fém borotvát, vásárolj műanyag zacskó nélkül, válaszd a csomagolásmentes boltokat, legyél menő saját bevásárló vászontáskával. 

Autó helyett kerékpár vagy tömegközlekedés

A lakóhelyeden belül az autó helyett kerékpározz, gyalogolj vagy használd a helyi tömegközlekedést. Rövid és közepes távolságokon a gyaloglás vagy a kerékpározás szinte mindig a legkevesebb szén-dioxid-kibocsátással járó közlekedési mód. Egy kilométernyi kerékpározás szén-dioxid-kibocsátása általában 16-50 gramm CO2-egyenérték között mozog kilométerenként, attól függően, hogy milyen hatékonyan kerékpározunk és mit eszünk. 75%-kal csökkenne az utazásból származó kibocsátás, ha rövid utakra autó helyett kerékpárt használnánk. Ha nem tudsz gyalog vagy kerékpárral közlekedni, a  tömegközlekedés általában a legjobb megoldás. 

Természetesen számos más módon is csökkentheted a környezeti lábnyomod. A lényeg: bármilyen változtatás az életmódodban számít. És ha elkezded az életmódbeli változást, az első lépések után a többi már egyre könnyebb és természetesebb lesz.