Egy Hiánypótló Mérföldkő az Erdészeti Kutatásban
A magyar erdők, nemcsak a természeti környezet fenntarthatóságának alapvető elemei, hanem kulturális és gazdasági örökségünk részei is. Az erdős területek pontos térképezése és folyamatos nyomon követése nélkülözhetetlen ahhoz, hogy megfelelő döntéseket hozzunk megőrzésük és hasznosításuk érdekében. Ezen igények kielégítésére készült el a Soproni Egyetem szakmai közreműködésével egy új, átfogó térkép Magyarország erdeiről. Az Agrárminisztérium támogatásával létrehozott projekt célja, hogy az erdős területek jelenlegi állapotát pontosan bemutassa, segítve a szakembereket a fenntartható erdőgazdálkodásban.
Történelmi Előzmények és Az Új Térkép Szerepe
A legutóbbi ilyen jellegű átfogó térkép, amely az ország erdőállományát részletesen bemutatja, 140 évvel ezelőtt készült. Az 1885-ben kiadott térképet, amelyet Dr. Bedő Albert, az akkori főerdőmester irányítása alatt készítettek, a korszak mérnöki precizitása jellemezte, és évtizedeken át szolgálta az erdészek munkáját. Azonban a technológia fejlődése, valamint az erdős területek állapotában bekövetkezett változások szükségessé tették, hogy egy modern, naprakész térkép készüljön.
Az új térkép 2024-es kiadása nemcsak a hagyományok tisztelete, hanem egy új korszak kezdete is, amelyben a modern térinformatikai eszközök és adatelemzési módszerek lehetővé teszik a még pontosabb és részletesebb erdészeti adatgyűjtést. A térképen 18 különböző faállománytípus kerül feltüntetésre, amelyek színes ábrázolással különböztetik meg a különféle erdőrészleteket. Ezen túlmenően a vízrajz, az úthálózat, az ország- és megyehatárok, valamint a települések is megjelennek rajta, így a térkép nem csupán az erdészeti szakma számára hasznos, hanem a földrajzi és településrendezési szakemberek számára is.
A Projekt Részletei és Szakmai Háttere
A térkép elkészítése mögött álló csapat vezetője Dr. Czimber Kornél, a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának elismert szakértője. Dr. Czimber elmondása szerint a térkép több évtizeden át szolgálhat alapul az erdőgazdálkodásban, amennyiben nem következnek be jelentős változások, például az éghajlatváltozás vagy az erdőterületek csökkenése. „Ez a térkép nemcsak a jelenlegi állapotokat rögzíti, hanem egyúttal alapvető adatbázist nyújt a jövőbeli kutatásokhoz és döntéshozatalhoz” – hangsúlyozta.
A térkép angol és magyar nyelvű változatban készült el, ami nemzetközi szinten is értékesítési lehetőséget biztosít. A 100×75 cm méretű alapverzió mellett a térkép nagyobb méretben is előállítható, ami tovább növeli felhasználási potenciálját különböző szakmai és tudományos környezetekben.
Innovatív Elemzési Módszerek és Jövőbeli Kilátások
Az új térkép egyik legfontosabb újítása, hogy többféle kiegészítő térképpel együtt készült el, amelyek különféle szempontok szerint elemzik Magyarország erdőit. A melléktérképek közül az egyik az erdők tulajdonviszonyait ábrázolja, bemutatva az erdőgazdálkodási zónákat, illetve az erdőtervezési körzeteket. Egy másik melléktérkép a hazai állami erdőgazdaságok működési területeit és központjait ábrázolja.
Külön figyelmet érdemel az az innovatív térkép, amely az erdészeti tájakat és klímazónákat mutatja be a 2020–2050 közötti időszakra vonatkozóan. Az erdészeti klímazónákat az Erdészeti Aszályindex (FAI) és hat különböző klímamodell alapján állapították meg, ami lehetővé teszi az erdők jövőbeli állapotának előrejelzését, különösen az éghajlatváltozás hatásainak figyelembevételével.
Fenntarthatósági és Természetvédelmi Szempontok
Az új térkép nemcsak gazdasági és erdészeti célokat szolgál, hanem fontos eszköze lehet a természetvédelemnek is. Az erdők rendeltetése szerinti besorolása, illetve a Natura 2000 területek ábrázolása segíti a védett területek fenntartható kezelését. Az erdőrészletek természetességi kategóriák szerinti színezése pedig lehetőséget nyújt arra, hogy a természetvédők pontosabb képet kapjanak a magyar erdők természetességéről és biodiverzitásáról.
Az Erdészeti Térkép Jövője
A Soproni Egyetem és az Agrárminisztérium által koordinált projekt jelentős lépést tett a magyar erdészeti kutatások fejlődése felé. Az elkészült térkép nem csupán a szakma számára nyújt elengedhetetlen információkat, hanem az ország erdőségeinek jövőbeli kezelését is alapjaiban formálhatja. Az Országos Erdészeti Egyesület terjesztésében a térkép széleskörűen hozzáférhetővé válik, és várhatóan számos szakmai konferencia és oktatási intézmény anyaga lesz a következő évtizedekben.
Ez az új térkép egyesíti a modern technológia és a hagyományos erdészeti ismeretek erejét, segítve mind a fenntarthatóságért felelős döntéshozókat, mind a természetvédőket abban, hogy pontos, megalapozott döntéseket hozzanak Magyarország erdőségeinek megőrzése érdekében.