Ha valaki be tud ülni az autóba, hogy elvigye a mindenféle hulladékát, miért kell ide?
Tegnap egy rövid sétaként elvittem az üveg hulladékomat az üveg szelektív hulladékgyűjtőkbe. Vettem a hátizsákom, beletettem a nem sok üveg hulladékom és sétáltam egyet. Nem használtam autót, Budapesten nincs rá szükség, viszonylag sok helyen lehet szelektív hulladék szigeteket találni. Amit fotóztam, épp egy játszótér mellett található a XIV. kerületben.
Fontos megemlítenem, igyekszem nem gyűjteni a hulladékot. Igazából inkább azt mondom, igyekszem környezettudatosan vásárolni, étkezni, ahogy a mindennapok minden területén igyekszem mindenhol, ahol tudom, a környezetvédelmi szempontokat első helyre helyezni. Így természetes, hogy minden hulladékot, ami nálam keletkezik, igyekszem a megfelelő helyre eljuttatni, lehetőleg gyalog vagy kerékpárral.
Ezért is háborít fel nagyon, ha ilyesmit látok. Mert, OK, termeljen az illető szemetet, nem kell mindenkinek foglalkoznia azzal, hogy sok minden más mellett, a rengeteg hulladék is milyen problémákat jelent már most és igazán fog a jövőben. Valószínűleg az illetőt egyáltalán nem érdekelte, hogy mi lehet újrahasznosítható, mi a veszélyes hulladék, és mi történik azzal a hulladékkal, amit ott hagy. Noha éppen ezért nem gondolom, hogy az illető éppen környezetvédelemmel és fenntarthatósággal kapcsolatos blog cikkeket olvasna (előítéletes vagyok, tudom, dolgozom rajta), hátha másnak mégis hasznos információ lesz az alábbi rövid információ, linkgyűjtemény a hulladék típusokról és lehetséges hulladéklerakó helyekről. Mert, noha előítéletes vagyok, de a remény hal meg utoljára. Biztosan nem teljes, sok más információt is hozzá lehetne tenni, kiindulásként azonban hátha segít.





Hulladék típusok
Kommunális hulladék: Szilárd települési hulladék
A lakókörnyezetünkben található, nem lebomló, nem veszélyes hulladék.
Papír hulladék
Szelektíven gyűjthető:
- hullámkarton összehajtogatva
- kartondoboz (pl. élelmiszer, kozmetikum doboza, cipősdoboz)
- reklám- és egyéb újság, szórólap
- csomagolópapír
- nyomtatópapír
- tojástartó
- füzet, könyv
Ne dobj ide használt szalvétát, kéztörlőt és papír zsebkendőt.
A nagyobb kartondobozokat, amik nem férnek bele a kukába, összekötegelve lehet a gyűjtési napokon a kuka mellé kitenni.
Műanyag hulladék
Szelektíven gyűjthető:
- műanyag PET-palack
- tejtermékek kiöblített poharai, tégelyei
- kozmetikai szerek flakonjai, tubusai, tégelyei
- tisztító- és mosószerek csomagolásai
- fólia, habosított fólia
- műanyag kupakok
- polisztirol (pl. hungarocell)
- élelmiszerek műanyag csomagolása
- tejes és üdítős többrétegű italoskarton
Ne dobj ide savas, lúgos, étolajos flakont, használt intimhigiéniai hulladékot (pl. tisztasági betétet, pelenkát), benzineskannát
A flakonokat öblítsd ki vízzel, mielőtt a szelektív kukába dobod.
Fém hulladék
Szelektíven gyűjthető:
- fém italosdoboz
- konzervdoboz
- fémkupak
- fémtartalmú háztartási eszközök
Ne dobj ide festékdobozt, -spray-t, elektronikai berendezéseket és alkatrészeiket, elemet és akkumulátort, kazettát, magnószalagot, CD-t, DVD-t.
Zöldhulladék: Komposztálható, kerti hulladékok
Zöld hulladék zsákban helyezd ki a zöld hulladékot, ha olyan helyen laksz, ahol elszállítják. Zöld hulladék zsákot a barkácsáruházakban és kertészeti boltokban tudsz venni például. Amennyiben a környezetedben nincs, aki elszállítja, viszont rendelkezel kerttel, akár saját magad is feldolgozhatod, komposztálással.
Veszélyes hulladék
A veszélyes hulladékok közé környezetre vagy élő szervezetekre ártalmas anyagok tartoznak. Ezeket speciális hulladéklerakó helyeken lehet leadni.
Nehéz felsorolni a listát, ami ide tartozhat, alább az otthonokban leggyakrabban előforduló háztartási veszélyes hulladék listája és a leadási lehetőségek:
- Lejárt szavatosságú gyógyszerek vagy olyan gyógyszer, amire már nincs szükségünk: a legegyszerűbb, ha gyógyszertárakban biztosított leadódobozokba dobjuk be. Emellett lakossági veszélyeshulladék-gyűjtő akciók (lomtalanítás) keretében és egyes hulladékudvarokban lehet leadni. A csomagolást magát a szelektív hulladékba tegyük, ha fém, műanyag vagy üveg csomagolás. Ha vegyes csomagolás, akkor a kommunális hulladékba tegyük.
- Fénycsövek, világítótestek
Ezeket semmilyen körülmények között ne dobjuk a kommunális hulladékba. Lakossági e-hulladék gyűjtő akciók keretében tudod kidobni vagy egyes hulladékudvarokban és műszaki cikkeket is forgalmazó üzletekben, egyéb boltokban tudod leadni. Link: https://electro-coord.hu
- Szárazelemek, akkumulátorok
Ezt se dobd ki soha a kommunális hulladékba. Számos elemgyűjtőhely van, ahol leadhatod, link: https://www.relem.hu/elemhasznaloknak/gyujtohelyek
Emellett lakossági veszélyeshulladék-gyűjtő akciók keretében és egyes hulladékudvarokban tudod leadni.
- Használt sütőzsiradékok, használt étolaj, fáradt olaj
Ezt ne öntsd a WC-be vagy lefolyóba, mert tönkreteszi a talajt, a vízi előhelyeket. Számos élelmiszeráruház és a MOL, Shell, OMV és Lukoil benzinkutak egy része is biztosít leadási helyeket, ezek Spar, Lidl, Aldi, Tesco, Coop. Érdemes a weboldalon megkeresni a legközelebbi lehetséges leadó pontot.
- Festékek, ragasztók, egyéb barkácsolási segédanyagok
Ezeket kizárólag lakossági veszélyeshulladék-gyűjtő akciók keretében vagy egyes hulladékudvarokban lehetséges leadni, mivel a környezetre és az emberi egészségre is káros hatással vannak, ezért csomagolásukkal együtt veszélyes hulladéknak minősülnek.
- Gumiabroncs
Helyi önkormányzatok által szervezett lakossági gyűjtőakciók keretében és egyes egyes hulladékudvarokban lehet leadni.
Elektromos és elektronikai hulladékok
Ide tartozik lényegében minden olyan eszköz, ami elektromos árammal, elemmel, akkumulátorral működik.
A Media Markt például biztosít már kisebb elektronikai hulladék gyűjtőhelyet, ahova csak vissza kell vinnünk a hulladékot, a többit ők intézik. A nagyobb elektronikai hulladékokat hulladékudvarokba vihetjük vissza. Link: https://www.mediamarkt.hu/hu/shop/e_hulladek.html
Tudtad? Számos hulladékot érdemes leadni hulladékudvarokban, mivel a hulladékudvarok, MÉH telepek díjat fizetnek érte. Érdemes a legközelebbi MÉH telepek vagy a MOHU árlistáját megnézni.
Hulladékudvaron leadható hulladékok listája:
https://tappe.hu/hulladekudvaron-leadhato-hulladekok/
https://mohu.hu/file/documents/0/0544/mohu_hulladekudvarok_nyitva_tartasa_20241001.pdf
https://mohu.hu/hulladek-atvevohelyek
Alább néhány informatív link vagy dokumentum, amit az információk gyűjtése során találtam:
SZELEKTÍV KISOKOS – MIT? HOVA? HOGYAN?
https://stkh.hu/wp-content/uploads/2023/03/STKH-szelektiv-kisokos.pdf
Mit hova tegyek?
https://deponia.hu/mithovategyek
Szelektív hulladékgyűjtés szabályai
https://www.zoldpolc.hu/szelektiv-hulladekgyujtes-szabalyai-356
Kozmetikai hulladékok szelektív gyűjtésével foglalkozik a Beautycle csapata. Hogy mikpr és hol adhatod le a kozmetikai hulladékod náluk, infó itt: https://www.facebook.com/beautycle.recycling/
Ahogy így végére értem a gyűjteménynek, ami tudom, hogy nem teljes és sok más információval ki lehetne egészíteni, mégis kiindulópont lehet sokaknak. És, hátha, legközelebb, az illető nem az üveg hulladékudvar mellé dobja le a szemetét, hanem ha már autóba ült, veszi a fáradságot és elviszi a veszélyes hulladékait a hulladékudvarba, a zöld hulladékot zöld hulladékzsákban kiteszi az út mellé, hogy elszállítsák, az ételmaradékait pedig bedobja a kommunális kukába.