2024-ben világszerte jelentős előrelépést tapasztalunk a megújuló energiaforrások terén – írja egy nemrégen megjelent cikkében az MIT Sloan internetes lapja. Az elmúlt év során a világ összesen 440 gigawatt új megújuló energia kapacitást adott hozzá, amely meghaladja Németország és Spanyolország összes elektromos kapacitását együttesen. Kína kiemelkedő szerepet játszott ebben a folyamatban, több napelem-kapacitást telepítve, mint az Egyesült Államok teljes meglévő napelem-rendszere.
A megújuló energiaforrások terjedését főként az ambiciózus kormányzati politikák, mint például az Egyesült Államok Inflation Reduction Act (Inflációcsökkentő Törvény) támogatták. Azonban még ha a politikai légkör időnként kedvezőtlen is, az igazi hajtóerő ma már az energiaipar gazdasági logikája. A megújuló energiaforrások, különösen a nap- és szélenergia, számos helyen olcsóbbak, mint a hagyományos fosszilis tüzelőanyagok, ami a tiszta energia további terjedését ösztönzi.
Bár az iparban akadnak kihívások, mint például az infláció és az ellátási lánc zavarai, a tiszta energia elterjedése megállíthatatlan. Az energiapiacon több trillió dolláros piacok vannak kibontakozóban, amelyek az elektromos járművek, az okos hálózatok és az épületek energiahatékonyságának javítására irányulnak. Még a fosszilis tüzelőanyagokban gazdag országok is kénytelenek elismerni, hogy a megújuló energiára való átállás már elkezdődött.
2023 volt a valaha mért legforróbb év, és ez az időjárási szélsőségek, például erdőtüzek, árvizek, hőhullámok és aszályok gyakoribbá válásához vezetett. A cégek és kormányok számára egyre világosabbá válik, hogy az energiabiztonság és a klímavédelem szempontjából is a megújuló energia az egyetlen fenntartható út.
Ahogy a tiszta energia terjedése folytatódik, az elektromos járművek, az energiatárolás és az okos hálózatok fejlesztése is felgyorsul, ami hozzájárul az energiarendszerek hatékonyságának javításához és a kibocsátások csökkentéséhez. A globális energiaátmenet mostanra már nem csupán környezetvédelmi szempont, hanem gazdasági szükségszerűség is.
Ez a fejlemény különösen jelentős azokban az országokban, ahol a fosszilis tüzelőanyagok ára és rendelkezésre állása egyre kiszámíthatatlanabb, míg a megújuló energiaforrások egyre olcsóbbak és szélesebb körben elérhetőek.
Az energiaipar átformálódása tehát elkerülhetetlen, és bár rövid távon akadnak kihívások, a világ energiaellátásának jövője egyértelműen a megújuló energiaforrások felé halad.
(MIT SLOAN)