A Green Impact környezetvédelmi egyesület és a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Egyesület más szervezetekkel együttműködésben sajtóközleményben ítélte el az Európai Bizottság javaslatát az európai szürke farkas (Canis lupus) jogi védelmének gyengítéséről. Véleményük szerint a Bizottság terve mögött nem a tudomány, hanem a politika áll.

Az uniós tagállamok többsége szeptemberben fogadta el az Európai Bizottság javaslatát, amely a farkas berni egyezmény szerinti védelmi státuszának visszaminősítésére irányul. A döntés nem csupán évtizedek természetvédelmi erőfeszítéseit ássa alá, hanem jelentős visszaesést jelent az Európai Unió egyik legjelentősebb vadvédelmi sikerének, a farkasnak a majdnem kihalás széléről való visszatérésének.

A farkasok a berni egyezmény és az EU élőhelyvédelmi irányelve alapján is szigorúan védettek, és az egészséges ökoszisztémák és a biológiai sokféleség szempontjából kulcsfontosságú fajként szolgálnak egész Európában. A farkasok védelmének gyengítése akadályozza a farkaspopulációk folyamatos helyreállítását, és veszélyezteti az ember és a nagyragadozók együttélésének előmozdítására irányuló erőfeszítéseket, mivel ehelyett a halálos farkasirtás rövid távú megközelítését választják. A tudomány azt mutatja, hogy a farkasok helyreállítása még mindig folyamatban van. 

Ahhoz azonban, hogy a farkas védelmi státuszának gyengítéséről szóló jogszabály módosítására sor kerülhetne, első lépésként a Berni Egyezményben (az európai vadon élő állatok és növények védelméről és a természetes élőhelyek védelméről) a farkasok védelmének szintjének visszaminősítését kell elfogadni. A szövetségek felszólították Mikaël Poutiers-t, a Berni Egyezmény főtitkárát, hogy ne engedélyezze a szavazást az Állandó Bizottság közelgő decemberi ülésén. 

A szürke farkasok európai szintű védelmének visszaminősítésére irányuló uniós javaslat egy, az Európai Bizottság által megbízott, szakértői értékelés nélküli jelentésen alapul, amelyből hiányoznak az ellenőrzött, független adatok. Az Európai Bizottság javaslatának elfogadásával a tagállamok olyan személyesen motivált döntéseket is jóváhagynak, amelyek felülírják a tudományos bizonyítékokat, és lehetővé teszik von der Leyen elnök asszony számára, hogy politikai hatalmát a farkasok elleni személyes bosszúállásra és a mezőgazdasági termelők választóinak kedvében járjon. Amióta póniját, Dollyt 2022-ben tragikus módon megölte egy farkas, arra használja befolyását, hogy hátsó ajtókon keresztül megváltoztassa az uniós jogszabályokat.

Jelenleg tudósok és akadémikusok százai írják alá a szakértők egy csoportja által kezdeményezett két tudományos nyilatkozatot a farkasok védelméről és a farkasok szerepéről az ökoszisztémák helyreállításában. Eddig 320 aláírás gyűlt össze.

A nagyragadozókra vonatkozó európai kezdeményezés/IUCN Specialist Group, a farkasokkal kapcsolatos kérdésekben vezető tudományos tanácsadó, szintén nyilatkozatot tett közzé a farkasok leminősítése ellen – megerősítve ezzel az európai tudományos közösség üzenetét.

Tavaly júliusban az Európai Bíróság kötelező érvényű ítéletet hozott a farkasok leöléséről, amelyben megállapította, hogy az európai régiók nem engedélyezhetik a farkasok leölését, ha a farkasok állománya nemzeti szinten még mindig alacsony, ami a farkasok még magasabb, nem pedig alacsonyabb szintű védelme mellett szól.

Gaia Angelini, a Green Impact elnöke elmondta: „A Berni Egyezmény főtitkárát kötik az egyezmény szabályai, amelyek csak tudományos alapon teszik lehetővé a fajok leminősítését. A nemzetközi tudományos közösség a jegyzékbe való visszavezetés ellen érvel, kiemelve az uniós javaslat tudományos alátámasztó bizonyítékainak hiányát. A farkas védelmének gyengítése a Berni Egyezmény szabályainak megsértését és a demokratikus folyamatok megsértését eredményezné, ami potenciális veszélyekkel járna az európai természetvédelem jövőjére nézve.”

Kun Zoltán, a Nagy Tavak és Vizes élőhelyek Egyesület elnöke elmondta: „Rengeteg bizonyíték bizonyítja, hogy Európában nincs szükség a farkasok elejtésére, és hogy megvan a know-how az emberekkel való együttélés gyakorlásához. Ráadásul a farkasok illegális irtása széles körben elterjedt a kontinensen, és rosszul ellenőrzik, ami a fajt nagyobb veszélynek teszi ki, mint ahogy azt a jelenlegi publikációk értékelik. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy zöld utat adjunk olyan természetvédelmi döntéseknek, amelyek inkább a politikából, mintsem a szilárd tudományos eredményekből fakadnak.”

December 2. és 6. között ülésezik a Berni Egyezmény Állandó Bizottsága, amely nem uniós szerv, hanem az Európa Tanács alá tartozó megállapodás, és amely az EU 27 tagállamán kívüli európai országokat tömöríti, hogy megvitassa és szavazzon a javasolt jegyzékbe vételről.

Link az összes folyamatban lévő kezdeményezéshez a jegyzékből való törlés ellen, valamint a tudósok és akadémikusok nyílt aláírási felhívásához.: https://www.greenimpact.it/a-call-for-scientists-please-take-action-for-wolves-by-30-november-2024/