A korallok több országban tömegesen fehérednek és pusztulnak a példátlan mértékű hőstressz miatt, ami arra a félelemre ad okot, hogy a Közép-Amerikában, Észak-Amerikában és a Karib-térségben kibontakozó tragédia globális eseménnyé válhat. Az amerikai kormány tudósai megerősítették, hogy a floridai korallok mellett Panamában, Kolumbiában, El Salvadorban, Costa Ricában, Mexikóban és hat karibi országban is jelentős mértékben kifehéredtek a korallzátonyok.
A korallzátonyok az egyik legérzékenyebb ökoszisztéma, miközben a szerepük rendkívül fontos, a tengeri fajok több mint negyedének adnak otthont. Emellett a működő zátonyrendszerek kulcsfontosságúak a régió gazdasága számára, mivel élelmiszert biztosítanak, védik a partvonalat és turizmust hoznak. A korallok a fajtól és a hőmennyiségtől függően ki tudnak lábalni a kifehéredésből, de a tudósok szerint a korallok fogékonyabbak a betegségekre, és az azt követő években kevésbé szaporodnak.
Lorenzo Alvarez Philip korallzátony ökológus Twitter oldalán pontosan felvázolja és bemutatja a problémát.
2014 és 2017 között az északi féltekén globális tömeges fehéredés kezdődött, amely a déli féltekén található zátonyokon, köztük az ausztráliai Nagy-korallzátonyon is folytatódott. Szakértők szerint félő, hogy az amerikai kontinensen tapasztalható globális korallfehéredés egy újabb globális szintű korallpusztulás első jele.