A szervezet egy élethű bálnainstallációval hívta fel a figyelmet arra, hogy Magyarország kormánya teljesítse vállalását és ratifikálja a globális óceánvédelmi egyezményt. Ha a világ kormányai nem cselekszenek időben, az óceánok védelméhez szükséges zónák kijelölése elmaradhat, veszélybe sodorva az óceáni élővilágot.
Az Óceánok Kulcsszerepe a Bolygó Egészségében
Az óceánok alapvető szerepet játszanak a Föld ökoszisztémájában. A Greenpeace biodiverzitás kampányfelelőse, Pribéli Levente szerint: „Az óceánok a szárazföldi élet alapját jelentik, így szárazfölddel körülvett országként is rájuk vagyunk utalva.” Az apró fitoplanktonok biztosítják a bolygó oxigéntermelésének felét, miközben jelentős szerepet játszanak a szén-dioxid megkötésében is.
Az óceáni élővilág nemcsak az emberiség élelmezéséhez járul hozzá, hanem kulcsszerepet tölt be a klímaválság elleni küzdelemben is. A korallzátonyok, bálnák, halrajok és egyéb tengeri élőlények egy összetett ökológiai rendszert alkotnak, amelynek védelme elengedhetetlen a fenntartható jövő érdekében.
A Globális Óceánvédelmi Egyezmény: Határidő Közeleg
A „30×30” kezdeményezés célja, hogy 2030-ra az óceánok legalább 30%-a védettséget kapjon. Ezt a célt 2022 decemberében 190 ország támogatta a Kunming-Montreali Biodiverzitási Egyezmény részeként. 2023 márciusában megszületett a globális óceánvédelmi egyezmény, amely lehetőséget teremtene a védett zónák kijelölésére és fenntartására.
Bár az egyezményt már 112 ország aláírta, ratifikálása mindössze 20 országban történt meg eddig, pedig legalább 60 országnak kellene azt hatályba léptetnie. A Greenpeace szerint a folyamat késlekedése veszélyezteti a kitűzött célok elérését. „Az óceáni élővilágnak nem maradt több ideje: súlyosan károsítottuk, és olyan szinten zsákmányoltuk ki, hogy ezt az ökológiai rendszert nagyon komolyan fenyegeti az összeomlás” – figyelmeztet a Greenpeace.
Magyarország Szerepe az Óceánok Védelmében
Magyarország kormánya az egyezményt már aláírta, de a ratifikáció még nem történt meg. „A kormány az aláírással már kinyilvánította óceánvédelmi szándékát, de az idő sürget, hogy ígéretét megtartva meg is lépje a ratifikációt” – hangsúlyozta Mesterné Antal Zsófia, a Greenpeace kommunikációs menedzsere. Kiemelte, hogy Magyarország könnyű helyzetben van, hiszen nincs közvetlen óceáni gazdasági érdekeltsége, viszont az óceánok nyújtotta ökológiai előnyöket maximálisan élvezi.
A Greenpeace nem hagyja annyiban a kérdést: petíciót indított a kormány meggyőzésére, és további akciókat szervez. Március 21-én a Széll Kálmán téren is lehetőség nyílik arra, hogy az óceánvédelem iránt elhivatottak csatlakozzanak az eseményhez.
A bolygó jövője az óceánok sorsától függ – és ennek védelméhez Magyarország is hozzájárulhat.