A klímaváltozás megfékezése napjaink egyik legnagyobb kihívása, amelyre innovatív megoldásokat keresnek világszerte. Egyik meglepő lehetőség az azbesztbányászat során keletkezett hulladékok felhasználása a széndioxid megkötésére – erről közöl cikket a YALE E360. A kanadai és amerikai azbesztbányák hatalmas hulladékhegyeket hagytak maguk után, amelyek potenciálisan 750 millió tonna CO2 megkötésére lehetnek képesek, miközben egy súgyos környezetegészségügyi problémát is megoldhatnak.

A bányahulladékok veszélyei

A kanadai Newfoundland tartományban, Baie Verte város mellett található egy hatalmas azbeszthulladék-lerakat, amely a két évtizede bezárt Advocate bánya mérgező maradványa. Az időjárási viszonyok folyamatosan széthordják a hulladékot, veszélyeztetve a helyi lakosságot. Egy 2006-os tanulmány kimutatta, hogy a levegőben is kimutatható mennyiségű azbesztszennyezés volt jelen a térségben, ami hosszútávon növelheti a rákos megbetegedések kockázatát.

Széndioxid-megkötés a bányahulladékokkal

A BAIE Minerals nevű cég egyik útmutató projektje azt vizsgálja, miként lehet az azbeszthulladékot a széndioxid megkötésére használni. Az ultramafikus kőzetekben, mint az azbesztbányászati hulladékokban, található magnezit (magnézium-karbonát) képes CO2 megkötésére, ha megfelelően kezelik. Természetes folyamatok során ez a reakció évszázadok alatt megy végbe, de a modern technológia képes ezt a folyamatot felgyorsítani.

Azbesztszálak
Azbesztszálak – Forrás: Flickr

Innovatív technológiák

Az Arca nevű startup egy olyan eljáráson dolgozik, amely a hulladékot 1000 Fahrenheit-fokra hevíti mikrohullámok segítségével, ezzel feltörve annak szerkezetét és felszabadítva a magnezitet a gyorsabb széndioxid-megkötés érdekében. Ez a módszer nemcsak a széndioxid-leválasztás hatékonyságát növeli, hanem az azbeszt káros rostjait is megsemmisítheti, csökkentve a környezetegészségügyi kockázatokat.

Gazdasági és szabályozási kérdések

A projekt sikere nagymértékben függ a széndioxid-kvóták árától. Jelenleg egy tonna széndioxid megkötésének ára 200 dollár körül mozog, ami lehetővé teheti a technológia üzleti hasznosítását. Azonban a feldolgozás magas energiaigénye és a biztonsági kockázatok további kérdéseket vetnek fel.

Egészségügyi aggályok

Bár az azbeszthulladék feldolgozása lehetőséget jelent a környezeti károk csökkentésére, sokan aggódnak az esetleges egészségügyi kockázatok miatt. Daniel Green környezetvédő szerint a feldolgozás során fennáll a veszélye, hogy a mérgező azbesztrostok levegőbe kerülnek. Az ipar és a helyi hatóságok szigorú szabályozásokat ígérnek a kockázatok minimalizálására.

Jövőbeli kilátások

A BAIE Minerals demonstrációs projektje 2025-ben indulhat el, amely a helyi főiskola területén vizsgálja a technológia alkalmazhatóságát. Ha sikerrel jár, ez a módszer világszerte segíthet az ipari hulladékok hasznosításában és a széndioxid-eltávolításban, hozzájárulva a fenntartható jövőhöz.