Forradalmi pillanatot jelentett a fenntarthatóság szempontjából az, hogy megjelentek az újrahasznosított divatból származó ruhadarabok a londoni divathéten. Az eBay és az Oxfam szervezésében bemutatott kollekciók első alkalommal szerepeltek a divathét hivatalos programjában, kizárólag használt ruhadarabokból álló összeállításokkal. Ez az esemény nemcsak a divatipar egy kívánatos jövőjének előrevetítése, hanem jelentős kulturális és gondolkodásmódbeli váltás is a divatfogyasztás módjában.
Vintage divat, ami már 2024-ről szól
Az, hogy a vintage divat a múlthoz kötődik, és csak régi stílusokat idéz fel, mára elavult gondolat. A londoni divathét nyitónapján olyan használt ruhákat mutattak be, amelyek tökéletesen illeszkedtek 2024 trendjeihez. Az esemény a Shoreditch városrész egyik vasúti boltíve alatt kapott helyet, és az eBay a Brit Divattanáccsal (British Fashion Council, BFC) karöltve szervezte meg a bemutatót. A modelljeik az elmúlt évtizedek brit divattervezőinek munkáit viselték, ezzel is tisztelegve a londoni divathét 40. évfordulója előtt.
Az „Endless Runway” névre keresztelt bemutatót Amy Bannerman, az eBay preloved (előzetesen viselt) divat stílusigazgatója állította össze, és Leomie Anderson, modell és műsorvezető vezette le az eseményt. Bannerman a Guardiannek nyilatkozva elmondta, hogy ez az első alkalom, hogy a londoni divathét hivatalos menetrendjében kizárólag használt ruhadarabok szerepeltek, ezzel a körkörös divat történelmi pillanatához érkezett. A bemutatott darabok azonnal megvásárolhatóak voltak az eBay alkalmazásán keresztül.
Stílus és korszakok találkozása
Bannerman célja az volt, hogy a különböző korszakok preloved darabjait koherens összeállításokban mutassa be, így hangsúlyozva, hogy a különféle idők stílusjegyei képesek harmonikusan együttműködni. Az esemény hangsúlyozta, hogy a használt ruhák viselése nem csupán nosztalgia, hanem friss és előremutató stílust is kínálhat. A 2024-es trendek precízen megjelentek a kifutón: a boxeralsóra emlékeztető nadrágok, amelyek fölül kikandikáltak a boxeralsók, vagy a Birkin-táskát imitáló kézitáska, amelyet a Z generáció módjára apróságokkal töltöttek meg.
A bemutató számos ikonikus darabot mutatott be: egy punk stílusú, szétszedett kiltet a Chopova Lowena londoni márkától, illetve más kiemelkedő jelenlegi tervezők, mint Martine Rose, Grace Wales Bonner és Simone Rocha munkáit. Ezek a darabok tökéletesen keveredtek a korábbi archív divatdarabokkal, mint például egy Alexander McQueen 2003-as nadrágkosztümjével vagy a high street darabokkal.
A divat fenntartható jövője
Az eBay és Oxfam eseményei egyértelműen a fenntartható divat térnyerését tükrözik. A londoni divathét másik jelentős preloved eseménye az Oxfam „Style for Change” bemutatója volt, amelyet a Vinted használt ruházatértékesítő alkalmazással közösen szerveztek. A kifutón hírességek és fenntarthatósági aktivisták vonultak fel, köztük George Robinson, a „Szexoktatás” című sorozat színésze, Deborah Meaden, a „Dragons’ Den” üzletasszonya, valamint Katharine Hamnett aktivista divattervező.
Kehinde Brown, az Oxfam stratégiai kommunikációs vezetője és a „Style for Change” rendezője a bemutató előtt hangsúlyozta, hogy a másodkézből származó ruhák szerepe nem csupán opció, hanem egyértelműen a jövő. Brown szerint a közönség egyre jobban felismeri a használt ruházat előnyeit: az egyediségét, az alacsonyabb árat, és azt, hogy sokkal kedvezőbb a bolygó számára.
Az adatok nem hazudnak: a preloved ruhák térnyerése
Az eBay adatai alátámasztják, hogy a preloved divat egyre népszerűbb. 2023-ban közel 50 milliárd dollár értékű luxus másodkéz terméket adtak el világszerte. Az eBay alkalmazásában 2024 júniusában a felhasználók percenként átlagosan több mint 1000 alkalommal kerestek rá a „vintage” kifejezésre. Ez azt mutatja, hogy a preloved divat iránti kereslet rohamosan nő, és mostanra a vásárlók körében is egyértelmű változás figyelhető meg.
Az Oxfam új elemzése szerint, ha valaki csupán egyetlen farmernadrágot és egy pólót vásárol másodkézből, azzal akár 20 000 normál vízespalacknyi vizet is megtakaríthat.
A jövő kihívásai
Bár a másodkézből származó divat népszerűsége növekszik, az események résztvevői egyetértenek abban, hogy még többet kell tenni. Leomie Anderson, a bemutató házigazdája szerint több ilyen jellegű eseményt és divatbemutatót szeretne látni, amelyek a preloved darabokat és a vintage kollekciókat ünneplik. Anderson saját ruhatárának fele másodkézből származik, legutóbbi vásárlása egy használt Chanel táska volt.
Bay Garnett, az Oxfam régóta együttműködő partnere, aki egykor Kate Mosst is preloved ruhákba öltöztette egy brit Vogue fotózásra, azt mondja, hogy alapvetően meg kell változtatnunk a divatról alkotott képünket. Garnett szerint nem az számít, hogy egy ruhadarab négy éve vagy négy hete készült – mindkettő ugyanolyan értékes. Az igazi különbség az, hogy a másodkézből származó divatnak van egy olyan „éle”, ami még stílusosabbá teszi.
(The Guardian)