Az elmúlt hetekben a dél-koreai Busan városa adott otthont a műanyagszennyezés elleni globális egyezmény kidolgozásának következő fordulójának. Rossz hír azonban a globális műanyagszennyezés visszaszorítása elleni harben, hogy az intenzív tárgyalások ellenére a delegáltak arra a következtetésre jutottak, hogy további időre van szükség a nézeteltérések feloldásához és az egyezmény keretrendszerének finomításához.
A tárgyalások mérlege: Haladás és kihívások
A november 25-én kezdődött tárgyalási szakasz több mint 170 ország képviselőit és 440-nél is több megfigyelő szervezetet gyűjtött össze, összesen több mint 3 300 résztvevővel. A folyamat kulcsfontosságú eredménye az úgynevezett „Elnöki szöveg” elfogadása volt, amelyet az Ecuadorból származó Luis Vayas Valdivieso nagykövet, az Államközi Tárgyalási Bizottság (INC) elnöke készített elő. Ez a dokumentum lesz a jövőbeni egyeztetések alapja.
Inger Andersen, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) ügyvezető igazgatója hangsúlyozta a tárgyalások során elért előrelépéseket, ugyanakkor felhívta a figyelmet a fennmaradó kihívásokra is. „A világ elkötelezettsége a műanyagszennyezés felszámolása iránt világos és tagadhatatlan” – fogalmazott Andersen. „Busanban közelebb kerültünk ahhoz, hogy egy globálisan jogilag kötelező érvényű egyezményt hozzunk létre, amely megvédi az egészségünket, a környezetünket és a jövőnket a műanyag szennyezés áradatával szemben.”
Tartós nézeteltérések és jövőbeli kilátások
Bár jelentős haladást értek el a szöveg struktúrájának és elemeinek kidolgozásában, továbbra is vannak megosztó kérdések. „Egyértelmű, hogy a kritikus területeken tartós eltérések maradtak, és több időre van szükség ezek megoldásához” – ismerte el Andersen.
Az INC bizottság 2025-ben folytatja a tárgyalásokat, bár a következő ülésszak helyszínét még nem jelentették be.
Az ambiciózus és időigényes küldetés
Luis Vayas Valdivieso, az INC elnöke elismerte, hogy a bizottság megbízatása kezdetektől fogva „ambiciózus” volt. „Az ambícióhoz idő kell” – fogalmazott. „Számos olyan elemmel rendelkezünk, amelyek szükségesek a sikerhez, és Busan megerősítette elkötelezettségünket.” Arra ösztönözte a delegációkat, hogy folytassák az együttműködést és az építő párbeszédet: „Mindig emlékezzünk arra, hogy a célunk nemes és sürgető: a műanyagszennyezés súlyos hatásainak visszafordítása és az emberi egészség megóvása.”
Egy átható globális probléma
A műanyagszennyezés továbbra is az egyik legsúlyosabb globális környezeti kihívás. Naponta 2 000 szemétszállító teherautónak megfelelő mennyiségű műanyag kerül az óceánokba, folyókba és tavakba, súlyosan veszélyeztetve a vadvilágot és az emberi egészséget. Mikroműanyagokat mutattak ki az élelmiszerekben, a vízben, a talajban, sőt még az újszülöttek placentájában és az emberi szervekben is.
Az ENSZ Környezetvédelmi Közgyűlésének 2022-es határozata értelmében az egyezmény célja a műanyag teljes életciklusának szabályozása, beleértve a gyártást, a tervezést és az ártalmatlanítást is, egy nemzetközileg kötelező érvényű jogi eszköz révén.
Az időigényes tárgyalások és a kitartó megosztottság ellenére az ENSZ és partnerei továbbra is eltökéltek abban, hogy egy olyan átfogó megállapodást hozzanak létre, amely hatékonyan védi bolygónk ökoszisztémáit és az emberi élet alapvető feltételeit a műanyagszennyezés pusztító hatásaival szemben.