A holland erdők védelmében küzdő aktivisták jelentős győzelmet arattak, miután az egyik vezető energiaipari vállalat, a Vattenfall, visszavonta terveit a legnagyobb hollandiai faaprítékos biomassza-erőmű megépítésére – adja hírül a mongabay.com. A döntést hat éven át tartó jogi és közéleti küzdelem előzte meg.
Hatévnyi ellenállás: hogyan sikerült megakadályozni a projektet?
Fenna Swart, a holland Clean Air Committee vezetője örömének adott hangot a győzelem kapcsán: „Ez hatalmas. Nagy győzelem az erdőink és a biodiverzitás számára. Hat év után sikerült megakadályoznunk ezt a mega biomassza erőművet.” A Vattenfall 2018-ban kérelmezte az engedélyeket egy 120 megawattos, kizárólag faalapú biomasszát használó erőmű megépítésére Amszterdam közelében. A projekt a tervek szerint 24 000 otthon energiaellátását biztosította volna, és a holland kormány 395 millió eurós támogatásban részesítette.
Annak ellenére, hogy a biomassza-ipar megújuló és karbonsemleges energiaforrásként népszerűsíti a faalapú biomasszát, kutatások kimutatták, hogy a faapríték égetése több széndioxidot bocsát ki egységnyi energiára vetítve, mint a szén. A holland civil szervezetek ezért követelik, hogy az erre szánt támogatásokat inkább erdővédelemre fordítsák.
Hollandia, Európa legnagyobb faapríték importőre
A holland kormány 2022 decemberében bejelentette, hogy nem biztosít több támogatást új biomassza-erőművek számára, de a már megítélt pénzügyi támogatások továbbra is megmaradnak. Ennek ellenére Hollandia jelenleg is az Európai Unió legnagyobb faapríték-importőre: 2023-ban az ország 2,3 millió tonna pelletet vásárolt, ennek majdnem felét az Egyesült Államokból.
BECCS: Valódi megoldás vagy „business as usual”?
Az EU rendkívül ambiciózus klímapolitikája 2040-ig 90%-os kibocsátáscsökkentést ütemezett be, amely során fokozatosan kivonnák a fosszilis energiahordozókat. Azonban az EU jelenlegi politikája a faalapú biomasszát megújuló energiaforrásnak tekinti, amelynek égetésekor keletkező kibocsátás hivatalosan nem számít bele az országok éves széndioxid-mérlegébe.
A kritikák ellenére az EU továbbra is a biomassza felhasználás növelését tervezi, csakhogy egy új technológiával: a BECCS (Bioenergy with Carbon Capture and Storage) rendszerrel, amely az égetés során keletkező széndioxidot megkötné és tárolná.
Swart szerint azonban a BECCS csak egy „újabb átverés”: „Először a biomasszát nyilvánították karbonsemlegesnek, most pedig azt mondják, hogy a BECCS tisztább levegőt biztosít. Valójában ez csupán egy mentség arra, hogy a status quo fennmaradjon.” Az NGO szerint a technológia még nem bizonyított, és nincs garancia arra, hogy valóban csökkentené a kibocsátást.
A jövő: erdők védelme a klímaválság elleni küzdelemben
Bár a Vattenfall biomassza-erőműve meghiúsult, Hollandia és az EU továbbra is az erdőalapú biomasszára támaszkodik, mint alternatív energiaforrásra. Swart szerint azonban a hosszútávú megoldás az lenne, ha a biomassza-égetés helyett az erdők védelmére és helyreállítására fordítanánk az erőforrásokat: „A legfontosabb, amit tehetünk, az erdőink helyreállítása, védelme és bővítése. A klímaválságban semmi sem fontosabb, mint a biodiverzitás megőrzése.”
Kemelt fotó: Holland erdő – forrás: pexels.com